Dermopeeling, zwany także peelingiem medycznym bądź lekarskim, jest rodzajem zabiegu estetycznego. Opiera się na intensywnym złuszczeniu naskórka. Odznacza się niewielką inwazyjnością i wielotorowym działaniem. Może być stosowany jako monoterapia bądź jako dopełnienie terapii.
Ludzka skóra składa się z kilku warstw. Właściwy dobór odpowiedniego stężenia poszczególnych składników i związków w peelingu pozwala na usunięcie naskórka do pożądanej głębokości. Można w tym zakresie wyróżnić peeling:
Peeling medyczny ma szeroki zakres zastosowań z uwagi na różnorodność metod i możliwość doboru kwasów o różnym stężeniu. Odpowiednio dobrany może być stosowany przy:
Skóra bezpośrednio po zabiegu jest wyjątkowo delikatna i narażona w większym stopniu na oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrznych. W związku z tym należy wystrzegać się działania wysokich temperatur, a także intensywnego wysiłku fizycznego przez co najmniej miesiąc od ostatniego peelingu. W tym czasie zaleca się stosowanie codziennie kremów z filtrami (zalecane minimum SPF 30). Należy unikać także używania preparatów z kwasami owocowymi – optymalny okres to dwa tygodnie po zabiegu. Dla utrzymania jak najlepszego efektu polecamy stosowanie kremów z witaminą C dwa razy dziennie.
Zasadniczo peeling medyczny nie stanowi zabiegu silnie inwazyjnego. Należy jednak mieć na uwadze pewne sytuacje, w których odradza się stosowanie procedury z uwagi na możliwe wystąpienie działań niepożądanych. Do typowych przeciwwskazań zalicza się: