Toksyna botulinowa

Inspiracja czerpana z natury. Toksyna botulinowa, zwana potocznie botoksem, jest naturalną neurotoksyną produkowaną przez wyizolowane szczepy bakterii. Wykorzystywana jest w medycynie estetycznej do zabiegów eliminowania zmarszczek i leczenia nadpotliwości.

Botoks Kraków dla Ciebie

Czym jest botoks?

Terminem tym określa się powszechnie toksynę botulinową, która występuje w warunkach naturalnych i produkowana jest przez beztlenową pałeczkę Clostriduim botulinum. Uznawana jest za jedną z najsilniejszych toksyn biologicznych. W medycynie estetycznej substancja wykorzystywana jest od lat 90-tych XX wieku. Stosowany jest konkretnie preparat powstały na bazie wyizolowanych szczepów bakterii i dobrany w odpowiednim stężeniu oraz ilości.

W jaki sposób działa toksyna botulinowa?

Substancja przyczynia się do zablokowania przewodzenia bodźców nerwowych do mięśni. Toksyna oddziałuje wyłącznie na te partie mięśni, w które została wstrzyknięta i hamuje ich skurcz. W ten sposób dochodzi do rozluźnienia mięśni np. twarzy, co zapobiega marszczeniu się skóry i niweluje zmarszczki mimiczne oraz hamuje powstawanie nowych. Może przyczynić się także do zahamowania wydzielania gruczołów potowych. Ponadto rodzina neurotoksyn botuliny typu A może oddziaływać na układ nerwowy, prowadząc do zablokowania bólu migrenowego.

Wskazania:

W gabinecie medycyny estetycznej w Krakowie wykorzystujemy botoks w:

 • Leczeniu i zapobieganiu powstawania zmarszczek mimicznych twarzy
 • Leczeniu nadpotliwości – toksyna hamuje wydzielanie gruczołów potowych
 • Leczeniu migrenowych bólów głowy

Jak wygląda zabieg?

Procedura z użyciem toksyny botulinowej nie wymaga specjalnego przygotowania przed wizytą. Należy pamiętać jednak o kilku czynnościach, których należy się wystrzegać, przed przystąpieniem do niej:

 • na 10 dni przed zabiegiem zaprzestać stosowania aspiryny, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ketanolu), witaminy E, aby zminimalizować ryzyko powstania siniaków.

Zabieg opiera się przede wszystkim na wstrzyknięciu substancji za pomocą bardzo cienkiej igły. Iniekcje wykonane są kilkukrotnie w ściśle określone miejsca. Zabieg jest przeprowadzany przez lekarza w warunkach aseptycznych i zwykle nie jest odbierany przez pacjenta jako bolesny. Możliwe jest jednak, w razie potrzeby, wcześniejsze znieczulenie miejsc wkłucia poprzez użycie specjalnego preparatu w kremie.

Sam zabieg trwa od 15 do 30 min.

Zalecenia po zabiegu

 • Bezpośrednio po zabiegu nie należy korzystać z sauny, solarium oraz pić alkoholu.
 • Do 4 godzin nie pochylać głowy w dół, nie przyjmować pozycji leżącej.
 • Nie należy również masować miejsc iniekcji bezpośrednio po zabiegu.

Możliwe działania niepożądane:

 • ból w miejscu iniekcji;
 • drobne krwiaki w miejscu iniekcji z towarzyszącym niewielkim obrzękiem;
 • ból głowy ustępujący po ogólnodostępnych lekach p/ bólowych;
 • opadanie powiek, opadanie brwi;
 • opadanie kącika ust;

Powikłania występują rzadko i mają charakter przejściowy.

Efekty działania botoksu

Działanie preparatu zaczyna być widoczne po około 48-72 godzinach od wykonania zabiegu. Natomiast ostateczne rezultaty można obserwować po około 10-14 dniach. Całościowy efekt utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy.

W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym.

Toksyna botulinowa może być również łączona z innymi metodami liftingu twarzy.
Ponowny zabieg z użyciem toksyny botulinowej jest możliwy po upłynięciu min. 3 miesięcy.

Gdy powtórzenie zabiegu nie jest możliwe (bez względu na przyczynę), należy mieć na uwadze, że już po jednej wizycie poprawia się kondycja skóry. Po półrocznym działaniu toksyny twarz prezentuje się młodziej i wygląda na bardziej wypoczętą. Wynika to z „dodatkowego” działania botoksu. Nie tylko wyrównuje strukturę skóry, pozwala jej także odpocząć. Ogranicza możliwość ruchów marszczących czoło czy wywołujących „kurze łapki”. Wobec tego nawet po ustaniu oddziaływania botoksu skóra jest mniej zmęczona.

Przeciwwskazania

 • Uczulenie na albuminę ludzką
 • Ciąża i okres karmienia piersią
 • Zaburzenia przewodnictwa nerwowo- mięśniowego: miastenia gravis, stwardnienie zanikowe boczne, miopatie
 • Stosowanie antybiotyków z grupy amino glikozydów : gentamycyna, tobramycyna, amikacyna, netylmycyna, streptomycyna