To mikroinwazyjna, niechirurgiczna metoda stosowana w medycynie estetycznej. Jej celem jest poprawa wyglądu i struktury skóry, jej rewitalizacja oraz regeneracja. Opiera się na stosowaniu odpowiednio dobranych substancji, które poprzez iniekcje wprowadzane są w głąb skóry. Roztwory stosowane przy zabiegu stanowią najczęściej mieszankę kilku składników. W zależności od ich zestawienia preparat może mieć działanie odżywcze, regenerujące, pobudzające. Zabieg może być stosowany jako wsparcie w różnego rodzaju programach pielęgnacyjnych i leczniczych.
Preparaty stosowane w mezoterapii igłowej oparte są głównie na kwasie hialuronowym. Ponadto zawierają wiele dodatkowych składników, które są dobierane indywidualnie. Często wzbogacone są o witaminę A, C, E, a także substancje pochodzenia naturalnego, jak ekstrakty z roślin. Zawarty w koktajlach kwas hialuronowy jest obecny w naturalnej postaci w organizmie ludzkim. Jego funkcję można porównać z działaniem gąbki – skutecznie wiąże wodę w skórze. Z upływem lat naturalny poziom kwasu hialuronowego zmniejsza się, przez co na twarzy pojawiają się zmarszczki, a skóra wiotczeje. Dbanie o zachowanie odpowiedniego poziomu tej substancji w skórze pozwala na zachowanie jej sprężystości i równej struktury. Koktajle stosowane w mezoterapii bogate są w witaminy. Wstrzyknięcie ich bezpośrednio w skórę powoduje, że nie utleniają się i wykazują pełną aktywność, pobudzając fibroblasty do produkcji kolagenu oraz hamując działanie wolnych rodników.
Mezoterapia igłowa może być stosowana w problemach związanych z niedoskonałościami i problemami skórnymi, w tym:
Zabieg mezoterapii igłowej jest bezpieczny, jednak istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają jego przeprowadzenie, a mianowicie:
Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu wyjątkowo cienkiej igły, która pozwala na wprowadzenie w głębsze warstwy skóry odpowiednio dobranego mezokoktajlu. Technika ta jest bezbolesna. W zależności od wrażliwości skóry, niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort. Przy niskim progu odporności na ból możliwe jest zastosowanie kremów miejscowo znieczulających – działają przez ok.30 minut. Po zabiegu widoczne są drobne uwypuklenia. Ślady te stopniowo ustępują po 2 dniach, zwykle całkowicie. Nie wymaga to jednak żadnej rekonwalescencji. Po zabiegu można powrócić do normalnych czynności.
UWAGA: Osobom z tendencją do powstawania siniaków zaleca się korzystanie z zabiegu przed weekendem, co pozwoli na wygojenie śladów po iniekcji przed kolejnym tygodniem.
Dla uzyskania najlepszych efektów należy wykonać serię zabiegów. Ilość i częstotliwość wizyt ustalana jest indywidualnie, jednak zwykle proces ten prezentuje się następująco:
Nieinwazyjny charakter zabiegu pozwala na niemal natychmiastowy powrót do wykonywania codziennych obowiązków. Zmiany powstałe po iniekcjach – rumień, obrzęk, drobne krwiaki – wchłaniają się po około 2-3 dniach. Przy szczególnie wrażliwej cerze mogą utrzymywać się trochę dłużej. Należy przez kilka dni po zabiegu unikać ekspozycji na silne słońce oraz unikać dużych zmian temperatury.